Bedava Canadian Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bedava Canadian Forum

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi

2 posters
YazarMesaj
Dark Death
ForumdiziniAdmin
ForumdiziniAdmin
Dark Death

Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi Empty
MesajKonu: Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi   Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 11:38 pm

İnternet tarayıcıları arasında hatrı sayılır bir yere sahip olan Firefox, dünyanın çeşitli taraflarındaki program geliştiricilerin yazdığı eklentiler sayesinde oldukça zengin bir içeriğe sahip. Bu eklentiler sisteme nasıl kuruluyor bir bakalım...

Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer... Piyasada birçok internet tarayıcısı bulunuyor ve bunlar arasından hangisinin sizin için daha iyisi olduğunu belirleyebilmek, tamamen kendi kişisel beğenilerinize kalmış durumda. Firefox'u tercih edenlerin büyük bir çoğunluğu ise, Firefox'u tercih etme sebepleri arasında tarayıcının eklenti desteği vermesi ve bir hayli geniş eklenti seçeneğine sahip olmasını gösteriyor.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Peki bu eklentileri Firefox üzerine nasıl kurabiliriz? Bu makalede bir Firefox eklentisinin adım adım nasıl kurulduğunu gösteriyoruz. Umuyoruz ki işinize yarar ve siz de Firefox'unuzu kendi keyfinize göre modifiye ederek daha kullanışlı bir hale gelmesini sağlarsınız...

Eklenti Paneli

Öncelikle eklentilerin bulunduğu paneli açalım. Bunun için Araçlar -> Eklentiler (Tools -> Add-ons) yolunu izlemelisiniz. Akabinde bir pencere açılacaktır. Bu pencere, eklentileri arayıp bulabileceğiniz ve yükleyebilecğiniz paneldir. Aynı zamanda Firefox'un temasını da buradan değiştirebilirsiniz.

Eklenti Bulma ve Kurma

Eklenti panelinin üst tarafında 4 adet sekme bulunur. Buradakilerin en solunda Get Add-ons, Türkçesiyle "Eklenti Bul" bölümü vardır. Bu sekmeye geldiğiniz vakit ilk aşamada Firefox size, tavsiye edilen eklentileri sunmaktadır. Eğer sizin aradığınız eklentinin ismi belliyse, ya da anahtar kelimeler aracılığıyla arama yapacaksanız, üst kısımdaki arama kutusuna eklenti adını ya da anahtar kelimeyi girmeniz gerekmektedir.

Arama sonucunda çıkacak olan eklentiler arasında aradığınız eklenti varsa, "Add to Firefox", yani "Firefox'a ekle" butonuna basarak, eklentinin kurulumu aşamasına geçmiş olursunuz. Burada kurulum için kısa bir süre bekledikten sonra, kurulumu başlatacağınız butona basmanız gerekiyor.

Eklenti Sayfası

Eğer mevcut eklentiler arasında gezinerek, kişisel tercihinize göre bir eklenti kurmak istiyorsanız o zaman; arama kutusunun olduğu satırın en sağındaki "Browse All Add-ons", yani "Tüm Eklentileri Ara" bağlantısına tıklamalısınız. Bu bağlantıya tıkladığınız takdirde, Firefox'ta otomatik olarak yeni bir sekme açılır ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adresine sahip olan eklenti sayfasına gidilir.

Bu sayfa, Firefox için geliştirilen bütün eklentilerin bir arada bulunduğu, deyim yerindeyse eklenti bankası olarak adlandırabileceğimiz bir sayfadır. Burada Uyarılar'dan Görünüm'e, Güvenlik'ten Sosyal Ağlar'a kadar birçok farklı kategoride eklenti bulmak mümkündür.

Bunun için isterseniz kategorileri seçip, "Son Eklenenler", "En Çok İndirilenler", "En Çok Oylananlar" gibi başlıklar arasından eklentileri arayın, isterseniz hepsinin birlikte göründüğü "Tüm Kategoriler" üzerinden "Son Eklenenler", "En Çok İndirilenler", "En Çok Oylananlar" tercihinizi yapın. Seçim size kalmış.

Aradığınız eklentiyi bu sayfalar üzerinden bulduktan sonra, eklentiye tıklayarak eklentinin profil sayfasını açın. Burada, eklentiyi geliştiren kişinin kim olduğundan, geliştiricinin ve kullanıcıların yorumuna kadar birçok bilgiye erişebilirsiniz. Bu profil sayfası üzerinden "Add to Firefox" butonu aracılığıyla, eklentiyi Firefox'a kurmaya başlayabilirsiniz.
Static
GOLD Üye
GOLD Üye
Static

Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi Empty
MesajKonu: Geri: Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi   Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi Icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 11:05 am

teşekkürler

Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Firefox'a güvenlik eklentisi
» Harika bir Firefox eklentisi!
» Yeni resmi Firefox eklentisi!
» Firefox için ‘helal site’ eklentisi
» Firefox eklentisi büyük tehlike oluşturuyor!