Bedava Canadian Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bedava Canadian Forum

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Sudaki ayak izinizi merak ediyor musunuz?

YazarMesaj
ZaLiM
ForumdiziniAdmin
ForumdiziniAdmin
ZaLiM

Sudaki ayak izinizi merak ediyor musunuz? Empty
MesajKonu: Sudaki ayak izinizi merak ediyor musunuz?   Sudaki ayak izinizi merak ediyor musunuz? Icon_minitimePtsi Mayıs 17, 2010 10:25 pm

Sudaki Ayak İzinizi Ölçün

Sudaki ayak izi kavramı, üretim ve tüketim süreçlerinde kullanılan toplam su miktarını ifade eder. Bir ülkenin sudaki ayak izi ise o ülkenin bütün üretim ve tüketim süreçlerinde kullandığı suya denk gelir. Türkiye'nin sudaki ayak izini ve bu izi küçültmenin yollarını öğrenmek için tıklayın .

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sudaki ayak izinizi merak ediyor musunuz? ölçmek için tıklayın .

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Su tüketiminizi azaltmak için:

*Musluk ve sifonlarınızı daima bakımlı tutun. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla su, yılda 3 ton tüketim demektir.

*Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketir. Makineleriniz tam dolmadan çalıştırmayın ve düşük ısılı, kısa programları tercih edin.

*Küvet yerine duşu tercih edin. Bir küvette ortalama 150 litre su harcanırken, duşta bu ortalama 50 litredir.

*Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre %60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültün. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edin.

*Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayın. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur.

*Tıraş olurken, ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacınız olduğu kadar açın.

*İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışın. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabilirsiniz.

*Evde kullanılan temizlik malzemeleri, atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanın.

*Otomobilinizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyin. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.

*Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmayı unutmayın.

*Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür.

*Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanın.

*Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanın.

*Bahçenizi sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edin.

*Suyu kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanın.
https://bedava.canadian-forum.com

Sudaki ayak izinizi merak ediyor musunuz?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Evren Nasıl Genişliyor; Merak Edenler!
» Monşer ne demek biliyor musunuz?
» Vücudunuzda ne kadar gen olduğunuz biliyor musunuz?
» Web sitesi nasıl kurulur? Merak ettikleriniz
» Bu gıdalar gerçekten hasta ediyor